Merkur ve znameních
Minařík - Malý mystický slovník naučný


Merkur v Beranu podněcuje k energickému myšlení, ale také k nezměnitelným názorům.


Merkur v Býku - myšlení se kloní k umění nebo je praktické až ke lpění na světě, jindy zvyšuje nebo snižuje chápavost, podle povahy konstelací.


Merkur v Blížencích je "ve svém živlu", takže když není poškozen, uděluje myšlení a chápání nejlepší kvality.


Merkur v Raku budí sklon zabývat se zaujatě jednou myšlenkou, takže když je špatně ozářen, trpí člověk fixní ideou.


Merkur ve Lvu uděluje myšlení věcné, pronikavé až geniální. ale vnukává také pocit vlastní důstojnosti.


Merkur v Panně uděluje myšlení praktické až puntičkářské, kdežto logika uplatňující se v oblasti "praktických faktů", je většinou značná.


Merkur ve Vahách působí na myšlení tak, že je činí buď velmi přesným v oblasti faktů nadsmyslových, nebo je oslabuje až k patologickému stadiu. Člověk bývá často na myšlení líný.


Merkur ve Štíru uděluje buď mystické (okultní), nebo prospěchářské myšlení, nebo intuitivní až ke stupni geniality.


Merkur ve Střelci dává myšlení dobrého intelektuála, ale někdy může vést myšlení k malichernosti.


Merkur v Kozorohu - zde potřebuje Merkur velmi mnoho pomoci, jestliže nemá ovlivnit myšlení přílišnou vážností až pesimismem, někdy až chorobným. Za velké podpory jinými planetami uděluje zde Merkur myšlení pronikavé a doslova vědecké.


Merkur ve Vodnáři - zde může Merkur udělit více tváří. Vytváří politiky, misionáře, altruisty velkého formátu, rozvraceče dosavadního světového názoru, duchovní typy, vědecké pracovníky, objevitele nových směrů a věcí ve vědě i technice, mystiky vysokého stupně atd.


Merkur v Rybách může vyvolat myšlení oslabené, nedokonalé a příliš ovlivňované vnějšími činiteli. U vyšších lidských typů však probouzí myšlení mystické, provázené hlubokými postřehy a schopné stopovat nejskrytější vztahy mezi rozličnými věcmi.