Novoluní v Panně - 17.9.2020

02.09.2020

Ve čtvrtek 17. zaří nastane novolunní ve znamení Panny a to konkrétně na 25 stupních tohoto znamení. Nejprve si řekněme o čem je vlastně Nový Měsíc a vůbec celý měsíční cyklus. Astrolog Claudios Ptolemaios, kterému je připisováno astrologické dílo Tetrabiblos datované do druhého století, rozdělil měsíční cyklus do čtyř kvalit. Fáze od novu k první čtvrti se vyznačuje vlhkostí. Úsek od první čtvrti k úplňku je charakteristický horkem. Fáze od úplňku k poslední čtvrti suchem a poslední fáze končící opět v novu chladem.

V českém překladu Tetrabiblos je psáno: "..dvě ze sil, horko a vlhkost, jsou plodné a aktivní (protože se z nich rodí a rostou všechny věci), a dvě jsou ničivé a pasivní, sucho a chlad, díky nimž se všechny věci zase rozpadají a jsou ničeny.." Teplo je aktivní prvek a je obsažen v mužských znameních zvířetníku, chlad je pasivní prvek a je obsažen v ženských znameních. Vlhko se pak vyznačuje tím, že je plodné a sucho tím, že je neplodné. Toto se dá vysvětlit na vlastnosti planet. Mars ze vyznačuje nadměrným suchem a tak jeho aktivita může "zneúrodnit" prostor kolem sebe, také má v sobě horko, které je aktivitou schopnou něco zařídit, vybojovat. Saturn působí silným chladem a tak na člověka působí tísnivě, má melancholický vliv na nadšení, ale zase podněcuje k úvahám s "chladnou hlavou". Venuše má mírně teplou povahu a vlhkost a proto se nazývá "malým štěstím" a obdarovává v životě hojností.

Z tohoto se už dá určit charakter měsíčních fázy. Astrolog Jan Kefer píše, že je mnohem výhodnější narodit se během dorůstající Luny, tedy ve fázi od novu k úplňku. První fáze vyznačující se vlhkostí znamená plodnost - člověk snadno rozšiřuje své nápady a myšlenky do okolí. V druhé fázi končící úplňkem převládá horko, které dává silnou vůli, průbojnou aktivitu. Zvrat přichází s úplňkem, který může být symbolicky chápán jako jakýsi pohled do zrcadla našich snah. Pokud se člověk nebrání energii úplňku, vědomí je nejvíce objektivní a tím začíná období sucha, které znamená do určité míry odumírání snah, ale také může být podnětem k sebereflexi a utřídění si vnitřního života. V další fázi po poslední čtvrti následuje chlad, kterým se vyznačuje též Saturn a znamená ochlazení povahy před novým začátkem v dalším novu, který aktivně založeným povahám přinese citelné vysvobození.

Pohled na nový měsíc 17.9. v programu stellarium:

Energie novu v Panně


V první řadě znamení Panny souvisí s věcmi VI. domu - prací, úkoly, podřízenými, zdravím atd. Nový emocionální náboj přinesený novem se může projevit silně právě v těchto oblastech, třeba přijetím nějakého předsevzetí v rovině pracovních návyků, skrze lepší stravovací přístup, chutí do práce atd., velmi ale také záleží na tom, jaký dům se nachází na 25 stupních Panny ve vašem horoskopu zrození, skrze ten bude k vám energie tohoto novu nejsilněji promlouvat.

Když prozkoumáme výše přiložený horoskop, je vidět, že nov přijme silný pozitivní aspekt od Saturna a Pluta. Kozoroží Saturn dodá této energii vážnost, vytrvalost, metodičnost a to ve spojením se znamením Panny znamená opravdu velkou příležitost pozměnit svoje návyky k lepšímu tak, aby vydržely a měly smysl. Stejná příležitost platí pro všechny astrologické domy, které se mohou nacházet ve vaší nativitě v místě novu a konečně i pro dům, kterým tranzituje v nativitě Saturn. Tímto končím analýzu zaříjového novu.